SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Sko 10001520
*
nr 1000 1520
Sko
silver, längd: 13 cm, höjd: 8 cm, 100g
Utrop:
800 kr
Såld:
500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 december 2015
kl 18:02:20
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/12 17:01:39
1
Vinnande bud
- Tema
14 dec
Silver
På Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver så som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhållare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, såskannor ...
Läs mer om Silver
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sko ädelmetall
-
8270 Färglitografi
Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:34
-
8070 Glasservis
8st+ 8st+ 8 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:37
-
8068 Koffert
Längd: 77cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:53
-
8043 Koffert
White star line. Längd: 93cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:32
-
7087 Konstglas
3 delar, Kosta Boda, Hydman Vallien/B Vallien/K En..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:09
-
7432 Oljemålning
Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, skog. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:10
*
Sko
Läs mer om Silver
nr 1000 1520
Sko
silver, längd: 13 cm, höjd: 8 cm, 100g
Utrop: | 800 kr |
---|---|
Såld: | 500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 14 december 2015 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
11/12 17:01:39 | 1 | Vinnande bud |
- Tema
14 dec
Silver
PÃ¥ Tema Silver den 14 december har vi samlat svenskt och utländskt, högklassiskt och dekorativt, silver sÃ¥ som bägare, bestick, cigarettskrin, flaskhÃ¥llare, kaffeskedar, ljusstakar, saltkar, sÃ¥skannor ...Läs mer om Silver
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver sko ädelmetall
-
8270 Färglitografi
Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 19:34 -
8070 Glasservis
8st+ 8st+ 8 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige...//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:37 -
8068 Koffert
Längd: 77cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:53
-
8043 Koffert
White star line. Längd: 93cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:32 -
7087 Konstglas
3 delar, Kosta Boda, Hydman Vallien/B Vallien/K En..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 20:09 -
7432 Oljemålning
Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Signerad, skog. O..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
20 maj kl 18:10